Szkolenie z zarządzania CSM – Schwabmünchen, Niemcy

W dniach 15 -17.09.2022 r. oraz 29.09 – 01.10.2022 r. odbyły się dwie edycje szkolenia zagranicznego: „Zarządzanie infrastrukturą oraz funkcjonowanie Centrum Symulacji Medycznej” dedykowanego kadrze zarządzającej oraz pracownikom administracyjnym Centrów Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

W szkoleniu łącznie wzięło udział 18 pracowników CDiSM w Katowicach oraz CSM w Zabrzu. Obie edycje szkolenia odbyły się w Centrum Symulacji Bawarskiego Czerwonego Krzyża w Schwabmünchen w Niemczech. W trakcie szkolenia uczestnicy zapoznali się z infrastrukturą i organizacją oraz działaniem Centrum w Bawarii. Bawarskie Centrum Symulacji specjalizuje się w szkoleniach dla ratowników medycznych, ratowników KPP oraz w szkoleniach z pierwszej pomocy.

Ciekawostką jest, że Centrum to zostało zaaranżowane w dawnym sklepie meblowym, dzięki czemu można było zachować starą ekspozycję, która służy obecnie jako symulator mieszkania. W trakcie warsztatów poruszano tematy związane z ogólną organizacją pracy centrum symulacji, omówiono wzajemne doświadczenia oraz problemy.

Szkolenie zostało zorganizowane w związku z realizacją projektu: „Centrum Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach – odpowiedzią na potrzeby współczesnej edukacji medycznej” i który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.