Zawody SUM Wars 2023

W miniony piątek (17 marca 2023r.) w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej przy ul. Medyków 8b, 40-752 w Katowicach odbyły się Finały Zawodów Symulacyjnych „SUM WARS 2023”. Podobnie jak w poprzednich latach zawody polegały na rywalizacji między pięcioma zespołami w oparciu o symulacyjne scenariusze kliniczne z użyciem nowoczesnych symulatorów medycznych. Do zadań studentów należało: diagnostyka i planowe przyjęcie pacjenta na Oddział Chorób Wewnętrznych, Dermatologii i Alergologii, zaopatrzenie starszego mężczyzny z urazem głowy, symulacja dyżuru na szpitalnym oddziale ratunkowym (scenariusz realizowany we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach), postępowanie w stanie nagłym u pacjenta w trakcie zabiegu operacyjnego oraz przeprowadzenie analizy przypadków klinicznych na podstawie obrazów tomografii komputerowej.

Autorami scenariuszy symulacyjnych byli:
Dr. Kamila Zawadzińska-Halat – Klinika Chorób Wewnętrznych, Dermatologii i Alergologii w Zabrzu.
Dr. Oskar Bożek – Katedra Radiologii i medycyny nuklearnej UCK Katowice,
Dr. Piotr Liberski – Katedra Anestezjologii i Intensywnej Terapii UCK Katowice,
Dr. Marek Jędrzejek – Klinika Kardiologii i Chorób Strukturalnych Serca Wydział Nauk Medycznych w Katowicach Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach,
Dr. Michał Starosolski – Katedra i Zakład Medycyny Ratunkowej Wydział Nauk Medycznych w Katowicach Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Pierwsze miejsce w zawodach zajął zespół „ODR”, w którego skład wchodzą:
Kinga Kocur – WNMK VIr.,
Antonina Jedynak – WNMK Vr.,
Jakub Jurkiewicz – WNMK VIr.,
Jan Herzyk – WNMK Vr.,
Oskar Fogiel – WNMZ IVr.

Zwycięski zespół będzie reprezentantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach podczas Ogólnopolskich Zawodów Symulacji Medycznej SIMChallenge 2023 organizowanych przez Centrum Symulacji Medycznej Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego.